DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

DAROVACÍ SMLOUVA

Podrobnější informace k darovacím smlouvám
Podepsanou darovací smlouvu lze zaslat na vyžádání

watsu.dita@gmail.com

Darovací smlouva je upravená v § 628 Občanského zákoníku. Základním znakem darovací smlouvy je to, že někdo něco daruje druhému bezplatně. Darem může být věc či finanční částka nebo jiné právo (např. licence apod.). Darovací smlouva musí být písemná, je-li předmětem daru nemovitost a u movité věci, nedojde-li k odevzdání a převzetí věci při darování. K přechodu vlastnictví k daru na obdarovaného dochází až převzetím daru (u nemovitostí vkladem do katastru nemovitostí). Pokud by např. byla uzavřena darovací smlouva k osobnímu automobilu a dárce by následně odmítl automobil obdarovanému předat, bude se obdarovaný muset domáhat vydání tohoto automobilu soudní cestou

Darování a daně

Jak dárce tak obdarovaný by měl mít na paměti, že darování může mít za následek i povinnosti v oblasti daní. Tzv. daň darovací upravuje zákon č. 357/1992 Sb. Podle tohoto zákona přitom platí, že při darování v rámci nejbližší rodiny jsou obdarovaní od platby daně darovací osvobozeni (např. při darování potomkům, manželovi, sourozencům strýcům atp.). Příjem získaný darem může však v některých případech být předmětem daně z příjmů. Na druhé straně dárce si může za určitých okolností hodnotu darů, které věnuje na dobročinné účely, odečíst ze svých daní (resp. ze základu daně). Je proto třeba věnovat pozornost i těmto aspektům a daňové otázky v případě významnějších darů řádně prověřit.

 

§ 15 odst. 1 zákona o dani z příjmů:

Od základu daně lze odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím, krajům, organizačním složkám státu, právnickým osobám se sídlem na území České republiky, jakož i právnickým osobám, které jsou pořadateli veřejných sbírek podle zvláštního zákona, a to na financování vědy a vzdělání, výzkumných a vývojových účelů, kultury, školství, na policii, na požární ochranu, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární, charitativní, náboženské pro registrované církve a náboženské společnosti, tělovýchovné a sportovní, a politickým stranám a politickým hnutím na jejich činnost, dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky provozujícím školská a zdravotnická zařízení a zařízení na ochranu opuštěných zvířat nebo ohrožených druhů zvířat, na financování těchto zařízení, dále fyzickým osobám s bydlištěm na území České republiky, které jsou poživateli invalidního důchodu nebo byly poživateli invalidního důchodu ke dni přiznání starobního důchodu nebo jsou nezletilými dětmi závislými na péči jiné osoby podle zvláštního právního předpisu, na zdravotnické prostředky nejvýše do částky nehrazené zdravotními pojišťovnami nebo na rehabilitační a kompenzační pomůcky uvedené ve zvláštním právním předpise nejvýše do částky nehrazené příspěvkem ze státního rozpočtu, a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání, pokud úhrnná hodnota darů ve zdaňovacím období přesáhne 2 % ze základu daně anebo činí alespoň 1000 Kč. Obdobně se postupuje u darů na financování odstraňování následků živelní pohromy, ke které došlo na území České republiky nebo členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu. V úhrnu lze odečíst nejvýše 10 % ze základu daně. Jako dar na zdravotnické účely se hodnota jednoho odběru krve bezpříspěvkového dárce oceňuje částkou 2000 Kč. Ustanovení tohoto odstavce se použije i pro dary poskytnuté právnickým nebo fyzickým osobám se sídlem nebo bydlištěm na území jiného členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu, pokud příjemce daru a účel daru splňují podmínky stanovené tímto zákonem.

http://http://finance.idnes.cz/vzor-darovaci-smlouva-06l-/pravo.aspx?c=A120217_100901_pravo_vr

aktualizováno: 09.01.2019 10:21:40